هر ساله به محض فرود آمدن اولین دانه‌های برف و وقوع یخبندان در فصل زمستان و به خصوص در کشور‌های سرد سیرتر، بحث ایمنی، رسیدگی و مراقبت از خودرو به ویژه مراقبت از بدنه و رنگ خودرو به مراتب اهمیت بیشتری از فصول دیگر پیدا می‌کند.

کارشناسان خودرویی می‌گویند شستن مرتب خودرو در فصل زمستان، با توجه به عوامل محیطی این فصل، در نگهداری و مراقبت از آن بسیار مهم است.

مهم‌ترین دلایلی که ضرورت مراقبت از رنگ و بدنه خودرو در زمستان را نسبت به سایر فصل‌ها توجیه می‌کند، نمک و باران‌های اسیدی است. همچنین نباید از گرد و غبار و فضولات حیواناتی که زمستان روی خودرو و زیر شاسی خودرو پناه می‌برند، غافل شد.

https://mvmchery.com/winter/
https://mvmchery.com/winter/

در فصل زمستان هنگام بارش برف و پس از آن، برای جلوگیری از یخ بستن معابر، روی سطوح جاده نمک می‌پاشند که همین نمک موقع روی بدنه خودرو می‌پاشد و باعث خوردگی رنگ و زنگ زدگی بدنه خودرو می‌شود. در واقع نمک حاوی کلرید کلسیم است و فرایند خوردگی فلز را تسریع می‌کند، بنابراین لازم است که در فصل زمستان و به خصوص پس از بارش برف خودرو را بشوئیم.

https://mvmchery.com/winter/https://mvmchery.com/winter/
https://mvmchery.com/winter/

کارشناسان در همین زمینه توصیه‌هایی دارند که باهم می‌خوانیم:

۱- خودروی خود را در فصل زمستان تا حد امکان در پارکینگ‌های سربسته نگهداری کنید.

۲- تا جایی که می‌توانید از تردد هنگام کولاک و بعد از آن، یعنی زمانی که نمک به‌تازگی روی سطح جاده هاپاشیده شده است، پرهیز کنید. سعی کنید هر چه سریع‌تر بعد از تردد در برف خودروی خود، به‌خصوص شاسی آن را بشویید، چرا که فلز شاسی و اگزوز خودرو به آسانی پوسیده می‌شود و زنگ خواهد زد.

۳- برای شستن خودرو، منتظر یک روز آفتابی باشید. هوای سر صدمه زیادی به بدنه خودرو وارد می‌کند. مقداری آب را جوش بیاورید و برای شستن خودرو از آن استفاده کنید.

۴- بهتر است بدنه خودرو را پس از شست و شو با پولیش یا واکس‌های مناسب بپوشانید تا در برابر سرما مقاومت بیشتری داشته باشد. اگر خودروی شما خراش یا پریدگی رنگ دارد، با مقداری رنگ مخصوص خودرو، مداد شمعی یا محافظ آستر روی آن‌ها را بپوشانید، چون زنگ زدگی‌های ناشی از عوامل محیطی فصل زمستان از همین خراش‌ها آغاز می‌شود.

https://mvmchery.com/winter/
https://mvmchery.com/winter/

۵- برف پاک کن خودرو را با تیغه‌های مخصوص زمستان تعویض کنید. برف پاک کن معمولی خودرو ممکن است هنگام تراش برفک‌های روی شیشه، آن را خراش دهد، ضمن اینکه زمان بیشتری نسبت به استفاده از تیغه مخصوص می‌برد.

۶- برای اینکه در فصل بارش برف و باران از نفوذ آب به داخل اتومبیل جلوگیری کنید، می‌توانید لایی‌ها و لاستیک‌های دور درب‌های خودرو و شیشه‌ها را با روغن نباتی چرب کنید. این کار همچنین قبل از شستن اتومبیل نیز توصیه می‌شود.

۷- آلاینده ها، چون سنگین هستند، در انتهای قطرات باران قرار می‌گیرند و به همین دلیل به طور مستقیم با سطح رنگ خودرو در ارتباط هستند. پس از بارندگی، بر اثر تابش نور خورشید، آب تبخیر می‌شود و اسید غلیظ شده باعث ایجاد رد و اثر روی لایه شفاف می‌شود که تاثیر آن روی سطح رنگ باقی می‌ماند. به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند که بعد از بارش باران یا برف خودرو را در اولین فرصت بشویید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *