تیگو 5 اولین محصول مدیران خودرو در سایه برند لوکس‌تر چری بود که در سال 1394 روانه بازار کشور شد. این کراس اوور به لطف داشتن چهره‌ای زیبا با ابعاد هندسی متناسب و البته طیف آپشن‌های رفاهی درخور توجه، به سرعت در بازار کشور جا باز کرد و به عنوان یکی از محبوب‌ترین محصولات مدیران خودرو مورد توجه قرار گرفت.

چری تیگو 5 توربو

در سال 1396، شرکت مدیران خودرو نسخه فیس لیفت شده تیگو 5 را روانه بازار کرد که از طراحی جدید در عقب، سپر‌های جدید و گرافیک نوین چراغ‌های جلو و عقب و بهره می‌برد و همچنین از سال 1397 به بعد به طیف قابل توجهی از آپشن‌های رفاهی جدیدتر مجهز شد تا در سبد محصولات مدیران خودرو از برند چری، همچنان در اوج باقی بماند. اما از ابتدای سال 1400، شرکت مدیران خودرو نسخه تولید محدودی از تیگو 5 را به بازار فرستاد که با اعمال تغییرات فاحش در بخش نیرو محرکه خودرو، این کراس اوور محبوب در نسخه تیراژ محدود از پیشرانه توربوچارجر 1.5 لیتری و گیربکس اتوماتیک ضریب متغیر CVT بهره می‌برد.

mvm تیگو 5

طراحی ظاهری

تیگو 5 که اولین بار در سال 2013 به بازار جهانی معرفی شد، در نسخه توربو با نام Tiggo 5T یا با کد تریم TE در سبد محصولات مدیران خودرو شناخته می‌شود و با داشتن ابعاد خارجی 4506×1841×1440 میلی‌متر با فاصله محورهای 2610 میلی‌متری در دسته کراس اوورهای کامپکت قرار می‌گیرد. تیگو 5 توربو تولید محدود با بهره گیری از طراحی حاصل از فیس لیفت ارائه شده در سال 1396، در نمای جلو از گرافیک نوین چراغ‌ها بهره می‌گیرد که با داشتن قطعه تزئینی شیب‌دار کرومی ظاهری اخمو و جسور به همراه دارد. ادغام دقیق و بی نقص چراغ‌های جلو با جلو پنجره کرومی خودرو مزین به نشان تجاری MVM، پیوستگی سنتی و المان‌های زبان طراحی نوین چری را در معرض نمایش می‌گذارد. سپر خودرو در تضاد رنگی با بدنه، ورودی هوا بزرگ و دو چراغ روشنایی در روز کشیده LED به همراه دو مه‌شکن در دو گوشه سپر را در بر می‌گیرد تا با استفاده بسیار جزئی و اغراق نشده از تزئینات کرومی، نمای جلو خودرو را تکمیل کند.

mvm تیگو 5

در نمای جانبی خودرو ریم‌های آلیاژی آلومینیومی اسپرت 17 اینچی، برجستگی گلگیرهای عقب و جلو به همراه خط شانه ممتد از قوس گلگیر جلو تا چراغ‌های عقب به خوبی خودنمایی می‌کند. همچنین مشکی بودن تریم ستون‌ها با تریم تزئیناتی پلاستیکی دامن خودرو مزین به قطعه تزئیناتی کرومی و باربند سقفی باریک نمای جانبی تیگو 5 توربو را به تکامل می‌رساند. در بخش عقب اما گرافیک چراغ‌های عقب با نورپردازی C شکل سیستم روشنایی در روز (مشابه با نمونه به کار رفته در MVM X22) در کنار اسپویلر سقفی مجهز به چراغ خطر سوم و البته قطعه کرومی متصل کننده دو چراغ عقب در هماهنگی کامل با چراغ‌های جلو جلوه نهایی تیگو 5 توربو را به تصویر می‌کشد.

mvm تیگو 5

به صورت خلاصه باید تاکید کرد که محصولات چری از جمله تیگو 5 توربو در استفاده از تریم‌های تزئیناتی کرومی دور تا دور خودرو، دور قاب شیشه‌های جانبی و پلاستیک‌های مشکی رنگ دامن خودرو بسیار محتاطانه و به دور از اغراق عمل کرده است که باعث می‌شود نمای خارجی این کراس اوور با المان‌های روز صنعت خودرو جهان هماهنگ باشد و از نظر هندسی متناسب و معتدل جلوه کند. تغییرات ظاهری انجام شده بر تیگو 5 فیس لیفت شده شاید به تنهایی چندان چشمگیر به نظر نرسد اما در صورت مقایسه با نسخه‌های پیشین این کراس اوور، این تغییرات به سرعت چشم بیننده را به خود معطوف می‌کند چرا که ظاهری کاملا متفاوت مخصوصا در نمای جلو و عقب برای این خودرو به ارمغان آورده است.

mvmv tiggo 5 turbo

نمای داخلی

تحول نمای داخلی تیگو 5 پس از فیس لیفتی که در سال 1397 روانه بازار کشور شد، به مراتب چشمگیرتر از تغییرات نمای خارجی است. به این ترتیب که داشبورد قرینه این کراس اوور حالا در بخش میانی شاهد به کارگیری نمایشگر لمسی بزرگ 10 اینچی سیستم مولتی مدیا، طراحی و چیدمان جدید کلید‌های کنترلی سیستم تهویه مطبوع است. غربیلک سه شاخه اسپرت تیگو 5 توربو در هماهنگی با تریم کنسول میانی متصل شده به میانه داشبورد، به تریم تزئیناتی مشکی پیانویی مجهز است و مجموعه نشانگرهای پشت فرمان از دو نشانگر دایره‌ای کاملا خوانا به همراه نمایشگر LCD میان آن به عنوان کامپیوتر سفری و نشان دهنده اطلاعات حیاتی خودرو تشکیل شده است.

 

tiggo 5

لازم به تاکید است که تیگو 5 توربو در نمای داخلی حالا از تریم دو رنگ نارنجی/مشکی (هماننده چری تیگو 7) به همراه تریم نقره‌ای رنگ رودری‌‌ها بهره می‌گیرد تا تمایز ظاهری نمای داخلی خودرو را در مقایسه با نسخه‌های پیشین به اوج برساند.

tiggo 5

فضای محفظه بار تیگو 5 توربو در حالت استاندارد برابر با رقم 370 لیتر است که در صورت خوابیدن ردیف دوم صندلی‌ها، این حجم تا رقم قابل توجه 1000 لیتر افزایش می‌یابد. این مهم نه تنها فضای بار مناسب ویژه سفرهای بین شهری برای مالکان خودرو فراهم می‌آورد بلکه به دلیل عدم تداخل با فضای نشیمن ردیف دوم، سرنشینان این بخش همچنان از فضای جادار و راحتی برخوردار هستند.

tiggo 5

آپشن های رفاهی و ایمنی

تیگو 5 از همان ابتدا با سطح آپشن‌های رفاهی و ایمنی درخور توجهی روانه بازار کشور شد. پس از ارائه نسخه فیس لیفت در سال 1397 این آپشن‌ها با ارتقا قابل توجه رو به رو شد اما تیگو 5 توربو حالا در حد اعلای آپشن‌های رفاهی و ایمنی ممکن قرار دارد. در نتیجه در بیان ویژگی‌های به کار رفته در این خودرو جدید باید به پیشرانه 1.5 لیتری توربوچارجر، گیربکس اتوماتیک CVT با 9 ضریب از پیش تعیین شده، فرمان کمک برقی و آنتن کوسه‌ای اشاره کرد که تنها منحصر به تیگو 5 توربو است.

mvmv tiggo 5 turbo

سایر آپشن‌های مشترک با نسخه‌های فیس لیفت تیگو 5 شامل گرم‌کن صندلی‌های جلو، آینه‌های جانبی با قابلیت باز و بسته شدن و تنظیم زاویه برقی به همراه گرم‌کن، کیسه ایمنی هوا SRS برای سرنشینان جلو و کیسه ایمنی هوا جانبی SRS، سیستم کنترل پایداری (ESC) کامل شرکت بوش (Bosch) آلمان دربرگیرنده سیستم کنترل کشش (TCS)، کنترل حرکت در سر بالایی (HAC)، ترمز دیسکی در هر دو محور به همراه سیستم ضد قفل (ABS)، سیستم تقسیم نیرو ترمز (EBD) و سیستم کمکی ترمز اتوماتیک (EBA)، سیستم هشدار دهنده ضد سرقت ایموبلایزر، نمایشگر 10 اینچی تمام لمسی سیستم مولتی مدیا با شش عدد بلندگو و مجهز به دوربین دید عقب دینامیک می باشد.

mvmv tiggo 5 turbo

از دیگر آپشن ها فرمان اسپرت مجهز به کلید‌های کنترلی مجزا سیستم تثبیت سرعت (کروز کنترل) و سیستم مولتی مدیا، سیستم نظارت بر فشار باد تایرها (TPMS)، قابلیت انتخاب دو حالت رانندگی اقتصادی (ECO) و اسپرت، سیستم ورود و استارت بدون کلید، سانروف برقی، سیستم تهویه مطبوع الکترونیکی، کنترل سیستم مولتی مدیا و کروز کنترل از روی فرمان، سنسور باران (برف پاک‌کن اتوماتیک)، سیستم روشنایی در روز، شیشه بالابرهای برقی با فشردن یک کلید مجهز به حسگر مانع و بالا رونده اتوماتیک (پاورویندو) تمام شیشه‌‌ها، تنظیم برقی راننده در شش جهت، سنسور پارک جلو و عقب و ریم‌های 17 اینچی اسپرت آلیاژ آلومینیوم می‌شود.

mvmv tiggo 5 turbo

ویژگی‌های فنی

تیگو 5 توربو همانطور که از نامش برمی‌آید، به پیشرانه چهار سیلندر دو میل سوپاپ (DOHC) 16 سوپاپ انژکتوری توربوچارجر مشترک با تیگو 7، به حجم دقیق 1498 سی‌سی مجهز به سیستم تنظیم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌های دود و هوا (DVVT) با ضریب تراکم 9.5:1 و استاندارد آلایندگی یورو 5 مجهز است که می‌تواند توانی برابر با 147 اسب بخار در دور 5500 و گشتاوری معادل با 210 نیوتون.متر در دور بسیار پایین 1750 تا 4000 به تولید برساند.

mvmv tiggo 5 turbo

ان پیشرانه که پیش‌تر در تیگو 7، آریزو 5 توربو و آریزو 6 به خوبی جواب داده است، در تیگو 5 توربو به کمک گیربکس اتوماتیک ضریب متغیر (CVT) با 9 ضریب از پیش تعیین شده به منظور کنترل بهتر خودرو متناسب با شیب جاده، گشتاور تولیدی را در ساختار فنی متحرک جلو (FWD) به چرخ‌های جلو خودرو می‌فرستد تا وزن خالص 1537 کیلوگرمی آن را با مصرف سوخت میانگین بسیار اقتصادی 9 لیتر در هر صد کیلومتر به حرکت درآورد.

با مد نظر قرار دادن این نکته که تیگو 5 توربو از آزمون تست تصادف موسسه C-NCAP چین با پنج ستاره ایمنی سربلند بیرون آمده است و همچنین به یک پیشرانه توانمند اما کم مصرف و سیستم تعلیق مکفرسون استرات در جلو و مولتی لینک (چند نقطه اتصالی) در عقب سوار بر تایرهای پهن 65/225 و ترمزهای دیسکی در هر دو محور مجهز است، این خودرو یک کراس اوور پرآپشن و راحت برای استفاده‌های بلند مدت خانوادگی در مسافرت‌های بین شهری یا حتی استفاده‌های روزمره درون شهری است.

مدیران خودرو تیگو 5 توربو را با گارانتی 5 ساله یا 150 هزار کیلومتری به همراه دو سال یا شش سرویس اولیه رایگان در بازه تعریف شده (سرویس اولیه به همراه پنج سرویس ادواری پس از آن) در اختیار مشتری قرار می‌دهد. تیگو 5 به عنوان یکی از پرفروش‌ترین و مناسب‌ترین محصولات تولیدی مدیران خودرو از سال 1394 تا کنون، بازار انحصاری خود را میان مشتریان به راه انداخته است. نسخه تولید محدود این خودرو یعنی تیگو 5 توربو، با تکیه بر سطح رفاهی بیشتر و عملکرد برتر آن هم در تیراژ تولید محدود، بدون شک گروه بیشتری از مشتریان مدیران خودرو را به سوی خود خواهد کشاند.

نویسنده هیئت تحریریه ۷۷۷

هر گونه نقل مطلب از هر قسمت این سایت ۷۷۷ بدون اجازه کتبی از مدیریت سایت ممنوع می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *