پیگیری کارت خودرو با چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟

شاید برای شما هم پیش آمده که خودرویی خریداری کرده‌اید اما بنا به دلایل مختلف کارت ماشین را دریافت نکرده‌اید و به دنبال علت نیامدن کارت خودرو هستید؛

استعلام کارت خودرو به شیوه‌های مختلفی امکان‌پذیر است. به دلیل اهمیت زیاد این موضوع در این مقاله، قصد داریم صفرتاصد پیگیری کارت خودرو و مدارک ماشین را برای شما شرح دهیم و به بررسی هزینه صدور کارت ماشین و مراحل گرفتن آن اشاره خواهیم کرد.. امیدواریم اگر در حال انتظار برای دریافت کارت ماشین خود و تجربه آن حس شگفت‌انگیز هستید، این مطلب بتواند راهنمای مناسبی برای حل مشکل شما باشد.

 

همان‌طور که می‌دانید، اطلاعات مربوط به خودرو در کارتی ثبت می‌شود که با آن، مالکیت شما نسبت به ماشین خریداری‌شده اثبات می‌شود. اگر تابه‌حال خودرویی را خریداری کرده باشید، حتما می‌دانید که وقتی کارت ماشین را برای اولین ‌بار در دست می‌گیرید، چه حس لذت‌بخشی را تجربه می‌کنید؛ اما زمانی‌که در پروسه گرفتن کارت خودرو وقفه‌ای بیفتد یا کارت دیر به ‌دست شما برسد، قطعا حس خوشایندی نخواهید داشت و مجبور خواهید شد از روش‌های متعددی برای استعلام کارت ماشین استفاده کنید.

“پیگیری کارت خودرو یکی از مواردی است که در خرید خودرو با آن مواجه می‌شوید؛ کارت خودرو به محل سکونت مالک خودرو ارسال خواهد شد. گاهی ممکن است کارت ماشین به دستتان نرسد در این صورت کارت خودرو برگشتی محسوب می‌شود. برای پیگیری کارت ماشین روش‎های متعددی وجود دارد برای مثال می‌توانید به سایت اداره پست مراجعه و یا از کد دستوری USSD استفاده کنید.”

کارت خودرو چیست؟

قبل از رهگیری کارت خودرو می‌خواهیم اطلاعاتی مفید در رابطه با کارت خودرو در اختیارتان قرار دهیم. همان‌طور که می‌دانید، کارت خودرو همان کارتی است که شامل تمام اطلاعات و مشخصات خودرو مانند شماره پلاک، شماره VIN، نوع و مدل خودرو، رنگ و مشخصات فنی خودرو و هم‌چنین مشخصات مالک خودرو از قبیل نام، کد ملی، نام پدر و کدپستی است. کارت ماشین، نشان‌دهنده مالکیت شما است که باید زمان استفاده از خودرو، آن را به‌همراه داشته باشید.

به‌همراه‌داشتن دائمی کارت ماشین باعث می‌شود تا شما در هر لحظه قادر به احراز هویت خودرو و مالک آن باشید. زمانی ‌که تخلفی صورت گرفته است و پلیس از شما می‌خواهد تا مدارک ماشین را ارائه دهید، نداشتن کارت ماشین، قطعا دچار دردسر خواهید شد. درصورتی‌که خودرو توقیف و به پارکینگ فرستاده شود، برای ترخیص نیز خودرو ارائه کارت ماشین الزامی ‌است.

اما این کارت مهم بلافاصله پس از خرید خودرو صادر نمی‌شود و برای این‌که به‌دست مالک برسد، باید مراحلی را طی کند. در ادامه، به ‌نحوه‌ پیگیری کارت خودرو خواهیم پرداخت.

 

مشخصات درج شده روی کارت خودرو

مدت زمان صدور کارت خودرو

شاید کارت ماشین شما هم با تاخیر صادر شده است و به‌دنبال مواردی هستید که می‌تواند علت تاخیر در صدور کارت خودرو باشد. مرکز صدور کارت خودرو  تقریبا در مدت ده روز کارت را صادر می‌کند. گاهی ممکن است به دنبال پیگیری صدور کارت خودرو باشید اما کارت شما صادر گردیده باشد و باید دنبال پیگیری کارت ماشین باشید نه پیگیری صدور آن. تجربه نشان داده است که حتی امکان دارد پروسه رسیدن کارت ماشین به دست مالک، تا دو ماه هم طول بکشد.

نحوه پیگیری کارت خودرو

چگونگی پیگیری کارت خودرو به چه صورت است؟ اگر در فضای اینترنت گشتی بزنید، متوجه خواهید شد که یکی از موضوعات با جست‌وجوی بالا در حال حاضر، نحوه پیگیری کارت خودرو و چگونگی دریافت آن است. این مساله خصوصا برای کسانی ‌که برای اولین ‌بار صاحب خودرو شده‌اند، دغدغه مهمی است. در ادامه، راه‌های پیگیری کارت خودرو را شرح می‌دهیم:

 

پیگیری کارت خودرو از طریق سایت اداره پست

اولین روش برای پیگیری کارت ماشین ، سایت اداره پست است. ارسال کارت خودرو توسط اداره پست انجام می‌شود. این کار باعث می‌شود تا داده‌های بانک اطلاعاتی پلیس راهور نیز تصحیح و تایید شود. به‌ همین دلیل، موظف هستید برای دریافت کارت خودرو، اطلاعات دقیقی از محل سکونت خود را ثبت کنید. اگر بپرسید که بهترین راه برای دریافت آسان کارت خودرو چیست، باید بگوییم که درج دقیق و بی‌نقص اطلاعات شخصی در فرم درخواست، بهترین راه برای جلوگیری از هر دردسری است.

اگر قصد خرید خودرو داری، اونم تو سریع‌ترین زمان ممکن، کافیه یه سر به نمایندگی 777 خودرو  بزنی  و خودروی  قسطی بخری !

پیگیری کارت از طریق اداره پست

زمانی‌‌که به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنید، باید اطلاعاتی شامل آدرس محل سکونت و کدپستی را در فرم درخواست کارت خودرو وارد کنید. باید آدرس را بدون کوچک‌ترین اشتباه و ابهامی، با ذکر دقیق خیابان، کوچه، پلاک و کدپستی درج کنید. تا بعدا برای پیگیری کارت ماشین بعد از تعویض پلاک با مشکل مواجه نشوید. در این مراکز، خریدار باید هزینه پست را پرداخت کند تا کارت خودرو را در آدرس پستی خود دریافت دارد.

شاید فکر کنید که برای پیگیری کارت ماشین لزوما باید به اداره پست مراجعه کنید؛ اما صبر کنید! قبل از این‌که برای رفتن به اداره پست آماده شوید، یک امکان دیگر نیز مهیا است؛ اداره پست مدت زیادی است که فعالیت خود را در زمینه ارائه خدمات اینترنتی آغاز کرده ‌است. برای استفاده از این خدمات، باید وارد سایت اداره پست شوید. در این سایت، خدمات زیادی ازجمله پیگیری کارت خودرو ارائه می‌شود.

 

وقتی وارد این سایت می‌شوید، در قسمت راست صفحه و در ستون «خدمات الکترونیکی پست» باید روی «رهگیری مرسولات سازمانی» کلیک کنید. از طریق سامانه رهگیری مرسولات سازمانی، می‌توان موارد زیادی مثل کارت سوخت، گواهی‌نامه، شناسنامه، ابلاغیه‌ها و مرسولات مختلف را پیگیری کرد. پس از ورود به سامانه، در قسمت جست‌وجو باید گزینه «کارت خودرو» را انتخاب کنید. مرحله بعدی، واردکردن شماره پلاک خودرو است که با درج آن و ثبت کد کپچا (کد امنیتی) می‌توانید از روند ارسال کارت خودروی خود مطلع شوید.

پیگیری کارت خودرو از طریق سایت اداره پست

پیگیری کارت خودرو از طریق تماس با اداره پست

پیگیری تلفنی کارت خودرو نیز امکان‌پذیر است. گر به هر دلیلی نتوانستید از طریق سایت اداره پست نسبت به پیگیری کارت خودرو اقدام کنید، می‌توانید با برقراری تماس وارد عمل شوید. شماره تلفن پیگیری کارت خودرو 84470000-021 واحد ارتباط با مشتریان شرکت پست تماس بگیرید و اقدام به پیگیری کارت ماشین کنید.

پیگیری کارت خودرو از طریق کد دستوری USSD

روش دیگر پیگیری کارت ماشین ، از طریق USSD است. می‌توانید از طریق شماره‌گیری کد دستوری #110*، اقدام به پیگیری کارت خودرو از طریق پلیس 10+ کنید.

پیگیری کارت خودرو از طریق پیامک(SMS)

اگر شما هم دنبال شماره‌ای هستید تا از طریق ارسال پیامک بتوانید پیگیری کارت خودرو را انجام دهید، باید بدانید که چنین شماره‌ای وجود ندارد. برای انجام خدمات زیادی مانند استعلام خلافی خودرو شماره پیامکی اعلام شده‌است؛ اما برای پیگیری کارت ماشین چنین شماره‌ای وجود ندارد. درنتیجه، برای انجام این کار باید یکی از روش‌های موجود را انتخاب کنید.

پیگیری کارت ماشین از راه پیامک ممکن نیست

پیگیری کارت خودرو با شماره پلاک ؟

برای پیگیری کارت خودرو با شماره پلاک می توان از طریق سایت najatracking.post.ir اقدام نمایید.

برگشت‌خوردن کارت خودرو

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم، حتما در ثبت آدرس و اطلاعات خود بسیار دقت کنید تا بسته پستی بدون دردسر به ‌دست شما برسد؛ اما درصورتی‌که کارت خودرو به هر دلیلی به ‌دست مالک آن نرسد، چه خواهد شد؟ در این حالت، کارت ماشین برگشت می‌خورد. اگر آدرس‌ پستی دقیق نباشد یا زمانی‌‌که مامور پست به آدرس مربوطه مراجعه می‌کند، شخصی در محل حضور نداشته باشد، پستچی موظف است 3 مرتبه مرسوله را به ‌همان آدرس ببرد. اگر بسته بعد از سه بار ارسال باز هم برگشت بخورد، کارت ماشین تا 3 ماه در اداره‌ پست نگه‌داری خواهد شد. در این مدت، مالک باید فقط با مراجعه حضوری به باجه‌های‌ اداره‌پست، نسبت به دریافت کارت خودرو اقدام کند. اگر در این مدت سه‌ماهه کارت خودرو دریافت نشود، اداره پست دیگر پاسخگو نخواهد بود و مالک باید مراتب را از طریق ناجا پیگیری کند. برای این‌کار، وی باید به یکی از ادارات پلیس+10 مراجعه کند و از وضعیت کارت ماشین مطلع شود.

 

مطابق گفته‌های معاون فني مهندسي و خدمات ترافيك پليس راهور ناجا، اگر از زمان صدور سند کمتر از 6 ماه گذشته باشد، کارت خودرو مجددا چاپ و توسط پست به آدرس مربوطه ارسال می‌شود؛ اما چنان‌چه این زمان بیشتر از 6 ماه باشد، باید مالک یا نماینده قانونی او به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کند. (در گذشته؛ این کار از طریق مراجعه به شهرک آزمایش انجام می‌شد.) در زمان مراجعه به این مراکز، مالک باید وسیله نقلیه و مدارک مالکیت و احراز آدرس خود را به‌همراه داشته باشد.

مراکز تعویض پلاک تهران را قبلا در مقاله‌ای به تفصیل بیان کرده‌ایم؛ اما مدارک لازم برای احراز آدرس مالک (سکونت یا فعالیت) چیست؟

 

پیگیری کارت از طریق پلیس+10

مدارک احراز آدرس خریدار خودرو

برای احراز محل سکونت یا فعالیت خود، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید و با ارائه مستندات زیر، نسبت ‌به دریافت پلاک، سند و کارت خودروی خود اقدام کنید:

 • اگر مالک خودرو صاحب منزل مسکونی است، می‌تواند با ارائه سند مالكيت خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر مالک خودرو مستاجر است، با ارائه سند اجاره‌نامه (سند با كد ره‌گيری و هولوگرام ) منزل مسكونی به نام خود، همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز، نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر مالک خودرو دارای جواز کسب معتبر است، می‌تواند با ارائه اصل جواز كسب به‌همراه یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز، نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • ارائه گواهي اشتغال به‌تحصيل فرزندان مالک ماشین با ذكر آدرس محل سكونت والدين كه آموزش‌وپرورش منطقه آن را تائيد کرده‌ است، روش بعدی است.
 • اگر مالک خودرو کارمند نیروهای مسلح یا کارمند دولت است، می‌تواند از محل خدمت خود معرفی‌نامه معتبر همراه با آدرس دقیق محل سکونت خود را جهت ارائه تهیه کند.
 • اگر مالک خودرو در منزل والدين ساکن است، می‌تواند با ارائه سند (ملكی، استيجاری) به ‌نام پدر يا مادر همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز، نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر مالک خودرو در منزلی ساکن باشد که به نام همسر او است، می‎تواند با ارائه سند واحد مسكونی به نام همسر خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز معتبر به تاریخ روز، نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر هیچ‌یک از مدارک فوق قابل ارائه نبود، مالک می‌تواند بر اساس محل صدور شناسنامه خود همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز، نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • علاوه ‌بر تمامی راه‌های ذکرشده، مالک می‌تواند با دفترچه تامین اجتماعی معتبر مربوط به شهرستان محل اخذ کد پلاک همراه با یکی از قبوض آب، برق یا گاز به تاریخ روز، نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر خریدار خودرو ساکن یکی از شهرها و روستاهای مرزی است که در زمان جنگ به شهرهای دیگر منتقل شده‌ و با محل تولد وی مغایر است، می‌تواند با تایید شورای محل یا روستای مربوطه، نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • اگر خریدار خودرو ساکن یکی از منازل اوقافی و روستایی است، با تایید شورای محل یا روستا و هم‌چنین با نامه رسمی از ادارات عشایر و امور روستایی سازمان جهاد کشاورزی برای عشایر، می‌تواند نسبت به احراز آدرس اقدام کند.
 • برای سازمان‌ها، كارخانجات و شركت‌ها نیز بر طبق مندرجات اساس‌نامه و بريده روزنامه رسمي، (باید حداكثر دو سال از تاريخ ثبت در روزنامه سپری شده باشد) می‌توان نسبت به احراز آدرس اقدام کرد.

علاوه ‌بر تمامی مطالب گفته‌شده، تغییر آدرس محل سکونت نیز مشکل دیگری است که ممکن است پیش بیاید. سالانه، بسیاری از آدرس‌های محل سکونت یا فعالیت مردم به ‌دلیل جابه‌جایی تغییر می‌کند. در این مواقع، این سوال پیش می‌آید که آدرس جدید را باید کجا و از چه طریقی اعلام کرد؟ افرادی نیز ‌که هنگام ثبت اطلاعات خود اشتباه کرده‌اند، دنبال راهی برای اصلاح آن هستند. باید بگوییم که جای نگرانی نیست؛ چراکه در سایت پلیس راهور، گزینه‌ای برای اصلاح و ویرایش اطلاعات وجود دارد و می‌توانید با مراجعه به این سایت، تمامی اطلاعات خود ازجمله آدرس و کدپستی را اصلاح کنید. توجه داشته ‌باشید که هنگام ورود به سایت پلیس راهور، از فیلترشکن استفاده نکنید.

پیگیری کارت ماشین از طریق سایت پلیس راهور

مدارک لازم برای صدور کارت خودرو المثنی

در صورتی که کارت خودرو گم شده باشد، برای کارت‌ خودرو هوشمند مفقودشده باید چه اقدامی کرد؟ در اینصورت باید درخواست صدور المثنی بدهید. برای درخواست کارت المثنی، حضور مالک خودرو (یا نماینده قانونی او) همراه با خودرو الزامی است  اما مدارکی نیز برای گرفتن کارت المثنی لازم است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اصل مدارک شناسایی مالک خودرو شامل کارت ملی و شناسنامه (اصل وکالت‌نامه برای نماینده قانونی وی همراه با مدرک شناسایی معتبر)
 • اصل سند فروش کارخانه سازنده برای خودروهای تولید داخل
 • اصل سند مالکیت خودرو که توسط پلیس راهور ناجا صادر شده ‌است.
 • مالک خودرو باید یک نوبت آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار را مبنی بر فقدان شناسنامه مالکیت خودرو درج کند و تا 10 روز پس از تاریخ انتشار آگهی، صبر کند. مالک باید در این مدت، تمام مسئولیت کشف فساد احتمالی را بپذیرد.
 • در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه توسط مالک، ارائه گواهی مفاصاحساب اجرائیات الزامی است.
 • گام بعدی، واریز فیش بانکی با مبلغ تعیین‌شده به شماره حساب 0100801426004 بانک ملی بابت هزینه صدور کارت المثنی است.
 • در انتها، پرداخت هزینه پستی با مبلغ تعیین‌شده بابت ارسال کارت خودرو به آدرس مالک ضرورت دارد.

سوالات متداول در رابطه با کارت خودرو

در ادامه به برخی از سوالات مطرح شده در رابطه با کارت ماشین پاسخ خواهیم داد. اگر در این زمینه سوالی دارید می‌توانید از طریق کامنت با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن به پاسخ سوالات خود دست پیدا کنید.

کارت خودرو شامل چه مواردی است؟

شامل تمام اطلاعات و مشخصات خودرو مانند شماره پلاک، شماره VIN، نوع و مدل خودرو، رنگ و مشخصات فنی خودرو و همچنین مشخصات مالک خودرو از قبیل نام، کد ملی، نام پدر و کدپستی است.

نحوه پیگیری کارت خودرو به‌چه‌صورتی است؟

-سایت اداره پست
-تماس با اداره پست
-کد دستوری #110*

کارت ماشین خود را گم کرده‌ام؛ چیکار کنم؟

اگر شما به هردلیلی کارت خودروی خود را گم کرده‌اید باید درخواست صدور المثنی بدهید. برای درخواست کارت المثنی حضور مالک خودرو(یا نماینده قانونی او) همراه با خودرو الزامی است،

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *